Od 1 stycznia 2023 r. do 4 marca 2024 r. zawieszony został bieg terminów dotyczących niektórych spraw z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców prowadzonych przez urzędy wojewódzkie. Skutkiem tego rozwiązania nie jest wstrzymanie prowadzenia postępowań. Nadal będą one procedowane, a nowe wnioski będą przyjmowane.
Dlaczego zawieszono terminy rozpatrywania spraw?
Zawieszenie biegu terminów wprowadzono w związku ze znaczącym dodatkowym obciążeniem urzędów wojewódzkich w kontekście obecnego masowego napływu cudzoziemców z terytorium Ukrainy i zjawisk mu towarzyszących. Celem regulacji jest umożliwienie dostosowania procedur i funkcjonowania administracji do zaistniałej wyjątkowej sytuacji migracyjnej. Postępowania w urzędach wojewódzkich będą dalej prowadzone w sposób możliwie najbardziej sprawny.
Czytaj również: Legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy o statusie “ochrony tymczasowej”
Podstawy prawne
Przepisy dotyczące zawieszenia biegu terminów zostały wprowadzone:
- ustawą z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw
- ustawą z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw.
Ustawy wprowadzają podstawę prawną (арт. 100d) dla zawieszenia w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 4 marca 2024 r. biegu terminów załatwiania następujących spraw administracyjnych w postępowaniach prowadzonych przez urzędy wojewódzkie:
- udzielenia oraz cofnięcia zezwolenia na pobyt czasowy,
- zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- udzielenia oraz cofnięcia zezwolenia na pobyt stały,
- udzielenia oraz cofnięcia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Czy otrzymasz pismo zawieszające rozpatrzenie Twojej sprawy?
Niestety, zgodnie z powyższym przepisem, wojewoda nie ma obowiązku informowania strony o niezałatwieniu sprawy w terminie. Także on nie będzie przekazywał do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców ponagleń składanych na bezczynność lub na przewlekłe prowadzenie postępowań w ww. sprawach przez organy I instancji.
Warto na koniec zaznaczyć, że wprowadzona decyzja o zawieszeniu okresu rozpatrywania dotyczy spraw wszystkich cudzoziemców, niezależnie od ich obywatelstwa. Jeśli więc Twoja sprawa jest obecnie rozpatrywana, przygotuj się na przedłużenie terminu jej rozpatrzenia.
A jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie legalizacji pobytu w Polsce lub chcesz przenieść tutaj swoją firmę na stałe lub tymczasowo, nie wahaj się z nami skontaktować. Wystarczy wypełnić krótki formularz lub napisać do nas na Telegramie. Nasi pracownicy skontaktują się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
UnityHub specjalizuje się w relokacji biznesu do Polski, zarówno tymczasowej, jak i pełnej. Pomagamy w uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, rejestracji podmiotu prawnego lub udostępnieniu części podmiotu prawnego do użytku. Pomagamy również wybrać najlepszą formę prawną, a także zapewniamy wsparcie księgowe i podatkowe.
Z naszą pomocą będziesz w stanie zminimalizować koszty w okresie przejściowym i szybciej wejść na polski rynek!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.